Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

Na místě bývalého sídla ÚEM AV ČR vznikne nové pietní místo připomínající Jana Palacha a Josefa Toufara

Publikováno 16. 02. 2022

Již brzy budete moci nahlédnout do původního sídla ÚEM AV ČR, tzv. Borůvkova sanatoria v Legerově ulici. Místo je historicky významné zejména díky osudu studenta Jana Palacha a faráře Josefa Toufara. V budoucnu zde vznikne nové pietní místo a kavárna.
 
Borůvkovo sanatorium, jehož dvě budovy z roku 1882 byly spojeny při rekonstrukci a dostavbě v roce 1931, sloužilo původně jako soukromé zdravotnické zařízení pro zámožnější prvorepublikové občany. Sanatorium se později změnilo na Kliniku popálenin a plastické chirurgie. Právě zde podlehl v roce 1950 farář Josef Toufar zraněním způsobeným při výsleších STB a později také Jan Palach na následky popálenin. V budově později sídlil Farmakologicky ústav a Ústav experimentální medicíny Akademie věd.
 
ÚEM AV ČR byl oficiálně založen v roce 1975 sloučením čtyř vědeckých laboratoří, které byly přidruženy ke klinickým oddělením Univerzity Karlovy. Jednalo se o Oddělení plastické chirurgie, Oddělení oftalmologie a Oddělení otorhinolaryngologie. Čtvrtá laboratoř byla úzce spjata s Oddělením histologie na 1. lékařské fakultě UK se zaměřením na buněčné ultrastruktury.
 
Pod vedením uznávaných profesorů Buriana, Kurze, Přecechtěla a Wolfa se laboratoře etablovaly v lékařském světě a významně přispívaly k uznání československého lékařského výzkumu i na mezinárodní úrovni.
 
Kompletní historii najdete na našem webu
 

Ústavní podatelna:
budova La 2. patro, č. dveří 2.18
Po–Pá   9:00–12:00

Datová schránka:
kqcnc2p

Sociální sítě:
facebook(1)  instagram(1)  youtube

Kontakty

Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
Česká republika
+420 241 062 230