Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

11. 4. 2019 Proběhl 4. ročník konference Biospot

V březnu letošního roku se v Národní technické knihovně v Praze konal již čtvrtý ročník konference BIOSPOT. Téměř stovka účastníků včetně potenciálních investorů si vyslechla více než deset prezentací výsledků výzkumných týmů působících především v oblastech medicíny, biomedicíny a biochemie.

Ústav experimentální medicíny AV ČR, v.v.i. rovněž prezentoval na konferenci jeden z nejzajímavějších výsledků výzkumu s aplikačním potenciálem. Doktor Yuriy Petrenko Ph.D. přestavil „Prostředek pro uchování, transport a aplikaci kmenových buněk“, který má ústav od roku 2016 patentově chráněn v České republice a mezinárodní patentové řízení nadále pokračuje.

Prezentovaný prostředek je unikátní tím, že díky jednoduchému složení roztoku s přídavkem trehalózy z farmaceuticky schválených surovin lze buňky uchované v roztoku přímo aplikovat pacientovi bez nutnosti další manipulace. Trehaloza navíc zvyšuje i terapeutický účinek kmenových buněk. Roztok zajišťující  minimální životnost kmenových buněk po dobu 72 hodin zaplňuje mezeru na trhu, kde současné prostředky k uchování a transportu kmenových buněk buď nesplňují farmaceutická kritéria pro humánní aplikaci, nebo nezaručují dostatečnou životnost uchovávaných buněk.

Nezanedbatelný potenciál využití je rovněž v oblasti výzkumu, pro který je proces zavedení přípravku do praxe podstatně jednodušší.

Zde ke stažení prezentace, kterou přednesl doktor Yuriy Petrenko Ph.D. 

Ústavní podatelna:
budova La 2. patro, č. dveří 2.18
Po–Pá   9:00–12:00

Datová schránka:
kqcnc2p

Sociální sítě:
facebook(1)  instagram(1)  youtube

Kontakty

Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
Česká republika
+420 241 062 230