Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

V prestižního časopise Microbiology Spectrum (IF 9,043) vyšla nová studie autorského týmu z Oddělení funkčního uspořádání biomembrán

Publikováno 13. 07. 2022

Na webových stránkách prestižního vědeckého časopisu Microbiology Spectrum (IF 9,043) je již nyní zveřejněna nová studie s názvem „Microdomain Protein Nce102 Is a Local Sensor of Plasma Membrane Sphingolipid Balance“, na které se podíleli vědci z ÚEM AV ČR, jmenovitě Mgr. Jakub Zahumenský, Ph.D., Ing. Petra Veselá a doc. RNDr. Jan Malínský, Ph.D. z Oddělení funkčního uspořádání biomembrán, ve spolupráci s americkými kolegy ze Stony Brook University v New Yorku.

V rámci studie se vědci zaměřili na podrobnější výzkum proteinu plazmatické membrány Nce102, jeho strukturu a funkci v kontextu se sfingolipidy. Sfingolipidy jsou základní stavební bloky eukaryotických membrán a důležité signální molekuly, které jsou přísně regulovány v reakci na vnitřní i vnější podněty. Zatímco jejich biosyntetická dráha byla v předchozích studiích dobře popsána, mechanismy, které usnadňují vnímání hladin sfingolipidů na plazmatické membráně dosud nebyly odhaleny.

Nově vědci identifikovali protein Nce102 jako marker lokálního lipidového složení a tekutosti plazmatické membrány u pučících kvasinek. Objevený princip je zachován také u významného lidského patogenu Candida albicans, což má potenciální využití pro vývoj nových terapeutických přístupů.

 

Odkaz na článek

Ústavní podatelna:
budova La 2. patro, č. dveří 2.18
Po–Pá   9:00–12:00

Datová schránka:
kqcnc2p

Sociální sítě:
facebook(1)  instagram(1)  youtube

Kontakty

Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
Česká republika
+420 241 062 230