Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

Začíná Týden mozku 2022

Publikováno 13. 03. 2022

O výzkumu léčby epilepsie, mechanismů vzniku bolesti či poruchách spánku budou hovořit vědci na letošním festivalu Týden mozku 2022, který se uskuteční od 14. do 20. března. Většina akcí bude on-line. Vedle hlavního přednáškového cyklu bude součástí akce také doprovodný program v Praze, Olomouci, Jihlavě, Plzni a Hradci Králové. "Festival přinese nejen poutavé přednášky, besedy, workshopy, filmy, ale také tipy na trénink mozku nebo výstavy," sdělila za Akademii věd Eliška Zvolánková.

Hlavní cyklus začne v pondělí přednáškou o studiu fokální kortikální dysplázie (FCD), kterou povede Ondřej Novák z Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. FCD je podle Nováka často důsledek mutace při vývoji mozkové kůry a stav, kdy v jedné oblasti kůry dojde ke ztrátě uspořádanosti a funkčního zapojení.

Jiří Paleček z Fyziologického ústavu AV pak pohovoří o vzniku a mechanismech bolesti. Vědec se také bude věnovat receptorům teploty, chladu a tlaku, za jejichž objev loni získali američtí molekulární biologové David Julius a Ardem Patapoutian Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

O výzkumu signálů přenášených neurony, funkci nervových okruhů a jejich významu pro vytváření mentálních map světa bude v úterý přednášet Aleš Stuchlík, vedoucí oddělení neurofyziologie paměti na Fyziologickém ústavu AV.

Simultánní překlad do znakového jazyka pak doplní přednášku o sluchovém a řečovém systému člověka, kterou povede Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Syka také přiblíží, co vědci vědí o některých potížích, které tyto systémy postihují.

Úlohu mezibuněčné hmoty ve zdravém i poškozeném mozku pak ve středu vysvětlí Pavla Jendelová, z téhož ústavu. Vědkyně mimo jiné pohovoří o tom, jak je možné úpravou této hmoty ovlivňovat regeneraci, paměť a učení.

S přednáškou o významu spánku v různých životních etapách a jeho poruchách ve čtvrtek vystoupí Soňa Nevšímalová z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Praha.

Festival Týden mozku je součástí Brain Awareness Week - celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku. Na organizaci festivalu v Česku spolupracuje Akademie věd s Českou společností pro neurovědy. 

 

Nenechte si ujít:

  • Sluch, řeč a mozek  (Josef Syka) - ONLINE - Úterý 15. 3. 2022, 16:00 hod.
  • Mezibuněčná hmota v mozku  - k čemu je dobrá? (Pavla Jendelová) - ONLINE - Středa 16. 3. 2022, 16:00 hod.
 
Více informaci na webu:

 

Zdroj: ČTK

 

Ústavní podatelna:
budova La 2. patro, č. dveří 2.18
Po–Pá   9:00–12:00

Datová schránka:
kqcnc2p

Sociální sítě:
facebook(1)  instagram(1)  youtube

Kontakty

Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
Česká republika
+420 241 062 230